Owsianka – zalety i właściwości

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie zdrowego śniadania, które da nam energię na długi czas. Jednym z nich jest owsianka, która wielu osobom kojarzy się z nudnymi, rozgotowanymi płatkami. Warto jednak wiedzieć, że owsianka jest niezwykle zdrowa i można ją dowolnie modyfikować oraz dopasować do swoich własnych upodobań. Dlaczego warto jeść owsiankę? Jakimi właściwościami się odznacza? Jakie składniki można dodać do owsianki?

Jakie zalety ma owsianka?

Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść owsiankę. Jednym z nich jest szybkie i proste przygotowanie. Wystarczy kilka minut, aby przygotować pożywne śniadanie. Owsianka jest bardzo zdrowa i zapewnia uczucie sytości na długi czas. Jedząc ją z samego rana, możemy być pewni, że zapewni nam ona energię na kilka najbliższych godzin. Owsiankę można łatwo dostosować do swoich osobistych preferencji.

Właściwości owsianki

Owsianka najchętniej kupowana jest prawdziwą skarbnicą witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Posiada ona sporo białka i błonnika. Zawiera ona także witaminę E oraz z grupy B (zwłaszcza B1, B5 i B6). Znajdziemy w niej także liczne minerały, takie jak potas, cynk, żelazo, magnez, mangan oraz miedź.

Kto powinien jeść owsiankę?

Po owsiankę mogą śmiało sięgać różne osoby, niezależnie od stosowanej diety. Sprawdzi się ona u cukrzyków, gdyż odznacza się niskim indeksem glikemicznym. Mogą się nią również zajadać osoby na diecie redukcyjnej, ponieważ posiada dużo błonnika i ułatwia przemianę materii.

Jakich dodatków użyć do owsianki?

Jeśli nie należysz do miłośników owsianki, warto dać jej jeszcze jedną szansę. Owsiankę można w łatwy sposób modyfikować. Możesz śmiało dodać do niej swoje ulubione składniki. Jeśli jesteś wielbicielem słodkiego smaku, możesz dodać do niej trochę miodu, syropu klonowego lub z agawy. Świetnie pasuje do niej także masło orzechowe. Jeżeli chcesz, aby owsianka była jeszcze zdrowsza, możesz do niej dodać zmielone siemię lniane, nasiona chia lub pestki dyni.